Nasza pomoc

2022

15 Listopada

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej wręczył nagrody i wyróżnienia w ramach VII już edycji plebiscytu „Dla Dobra Wspólnego”. Inicjatywa Pary Prezydenckiej jest formą docenienia i pokazania jak ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnego za siebie i innych.
Nagroda honoruje zaangażowane osoby, instytucje i organizacje, które działają na rzecz potrzebujących.


Para Prezydencka złożyła wyróżnienie za program „Razem z Ukrainą” na ręce jego współinicjatorów – Bogdana Łukasika oraz księdza Stanisława Batrucha.


W uroczystości udział wzięło także Kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP, doradcy i członkowie Kapituły Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”.

2022

30 Kwietnia

Dziś wyruszył z naszego centrum logistycznego transport pomocy humanitarnej dla mieszkańców tymczasowego ośrodka dla uchodźców w Fastowie. Ośrodek od lat wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. W ostatnim czasie pod swój dach przyjął osoby uciekające z piekła wojny. Pomoc trafiła także do mieszkańców okolicznych wiosek – głównie starszych osób, które nie miały możliwości ewakuacji przed wojną.
Żywność, środki higieny i czystości oraz odzież otrzymaliśmy od lubelskiego biznesu, firm takich jak:

Centra Medyczne Audika, Cisowianka, Medisept, Lubelski Klub Biznesu, Tarasola oraz Modern Expo.

2022

28 Kwietnia

Jednym z naszych największych i najbardziej zaangażowanych darczyńców jest Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Od lat wspiera ludność ukraińską, a w ostatnim czasie podejmuje liczne działania by zapewnić pomoc najbardziej potrzebującym. Intensywna współpraca zaowocowała dostarczeniem na Ukrainę zarówno produktów żywnościowych, medycznych, artykułów higienicznych, jak i najbardziej niezbędnych produktów życia codziennego.

2022

26 Kwietnia

Wsparcie finansowe ze strony lekarzy z OptimaMed zaowocowało zakupem kolejnej partii opasek uciskowych, które natychmiast dostarczyliśmy na Ukrainę. Artykuły medyczne obok żywności są najpilniej potrzebnymi produktami dla ludności przebywającej na terenach objętych klęską humanitarną.

2022

19 Kwietnia

Dzięki nieustającemu wsparciu pracowników, klientów oraz właścicieli E.Leclerc przy ulicy Turystycznej oraz marketowi Jula dostarczyliśmy do MOK Świdnik oraz na Ukrainę:

 • zabawki dla dzieci

 • artykuły papiernicze, przybory szkolne

 • książeczki

 • kolorowanki

 • śpiwory

 • karimaty
 • odzież
 • powerbanki
 • ogrzewacze do rąk

 • latarki, baterie

 • bandaże

 • opaski elastyczne

 • leki, m. in. ibuprom

 • żywność (konserwy, zupki instant, napoje)

 •  

 

2022

14 Kwietnia

Dzięki funduszom zebranym wśród pracowników Modern Expo zakupiliśmy kolejną partię opasek uciskowych. Stazy taktyczne mają znacznie wyższą siłę ucisku, stąd ich większa skuteczność przy tamowaniu krwotoków. Stanowią niezbędne wyposażenie apteczek zespołów reagujących w trudnych warunkach.

2022

11 Kwietnia

4649 to ilość sztuk środków medycznych, które za naszym pośrednictwem firma Es system k wysłała na Ukrainę.
Do szpitali dotarły bandaże, gazy opatrunkowe, chusty trójkątne oraz przylepce specjalistyczne tkaninowe.

2022

11 Kwietnia

W pierwszych dniach po reaktywacji naszej inicjatywy dotarły do nas palety z wodą od Nałęczów Zdrój. Woda Cisowianka dotarła do najbardziej potrzebującej ludności cywilnej oraz do szpitali.

2022

6 Kwietnia

Nasze działania humanitarne wsparł krakowski oddział firmy Quay. Dzięki
przekazanej pomocy rzeczowej wspólnie zaopatrzymy ludność ukraińską w odzież, leki, opatrunki, środki higieniczne oraz żywność.

2022

5 Kwietnia

Kolejne wsparcie płynie z Poznania. Na 4 paletach znalazły się artykuły
medyczne takie jak opatrunki, bandaże, strzykawki, leki i apteczki.
Dodatkowo w pudełkach pojawiły się powerbanki, latarki, baterie, a także
ciepła odzież, pieluchy dla dzieci i starszych oraz śpiwory.

2022

4 Kwietnia

Kolejne samochody do transportu środków medycznych i pomocy humanitarnej trafiły na Ukrainę. Łącznie udało się nam dostarczyć dziewięć aut typu pickup.
Ten rodzaj samochodów dojeżdża w trudno dostępne miejsca dostarczając najpotrzebniejsze do życia produkty.

2022

1 Kwietnia

Serdecznie dziękujemy Dwujęzycznej Szkole Podstawowej Europejczyk za przekazane dary. Szkoła zebrała na rzecz Ukrainy artykuły medyczne, środki opatrunkowe, leki, koce termiczne oraz jedzenie.

2022

31 Marca

Jedną z organizacji, która intensywnie wspiera nasze działania pomocowe jest Spółka Wipasz. Dzięki pomocy płynącej od firmy, a także od organizacji takich jak DLS, IzoPanel, GryfMilitaria, PPH Yard oraz z miasta Mława udało nam się przekazać na rzecz Ukrainy hełmy, nakolanniki, krótkofalówki, powerbanki, kamizelki, rękawice, buty. Przekazane dary obejmowały łącznie 12 palet.

2022

30 Marca

ALLEż oGROmnego wsparcia udzieliło nam Allegro! Dzięki pomocy ze strony Spółki na Ukrainę z naszego centrum logistycznego zostało wysłanych 21 palet zaopatrzonych w żele antybakteryjne, środki higieny osobistej, latarki oraz baterie.

2022

29 Marca

Bardzo serdecznie dziękujemy:

 • Apotheek Grote Markt
 • Albin Gunnarson
 • Boel Trulsson
 • Instacosmetic
 • EMS Medyk Baranowski Sp. J.
 • Termetal
 • E.Leclerc Lublin
 • Med Protect za leki, środki medyczne, kroplówki oraz opatrunki. Przekazane
  artykuły zostały przekazane do najbardziej potrzebujących oraz szpitali w
  Ukrainie.

2022

28 Marca

Dziś na Ukrainę z naszego magazynu wyruszył kolejny transport darów z Niemiec. Na paletach znalazły się artykuły spożywcze, środki pierwszej potrzeby, odzież oraz wózki dla najmłodszych.

2022

25 Marca

Serdecznie dziękujemy firmie MAGO S.A. za wsparcie naszej inicjatywy w postaci palety śpiworów i karimat. Przekazane dary już trafiły do najbardziej potrzebujących w Ukrainie. Wiele osób przebywających na terenach objętych działaniami zbrojnymi jest zmuszona spać w schronach. W szczególnie trudnej sytuacji są ci, którzy stracili swoje domostwa w wyniku ataków bombowych, stąd wsparcie w postaci śpiworów stanowi realną i adekwatną pomoc.

2022

24 Marca

Dzięki naszym darczyńcom z Niemiec udało nam się wysłać na Ukrainę pierwszy samochód dostawczy. Pickup świetnie sprawdza się w dostarczaniu wszelkiej pomocy humanitarnej na tereny trudnodostępne. Tego typu auta są szczególnie przydatne wszędzie tam, gdzie ciężarówki nie mają szansy na wjazd.

2022

23 Marca

Dziś z naszego centrum logistyczno – przeładunkowego wyjechały kolejne trzy ciężarówki z artykułami medycznymi oraz środkami ochrony  osobistej dla lekarzy oraz osób poszkodowanych w konflikcie wojennym w Ukrainie. W samochodach znalazły się leki, opatrunki, środki dezynfekcyjne. Pomoc po raz kolejny została przekazana przez The Swiss Humanitarian Aid Unit.

2022

22 Marca

Dzięki naszemu darczyńcy, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy do ukraińskiego szpitala na Wołyniu trafił specjalistyczny sprzęt medyczny, stoły do operacji, środki ochrony osobistej dla lekarzy, a także leki i materiały opatrunkowe. Całość przekazanego wsparcia będzie służyła osobom poszkodowanym na skutek wojny.

2022

21 Marca

Dziś w naszym centrum przeładunkowo – logistycznym przy Modern Expo odbyło się spotkanie przedstawicieli różnych instytucji z prezydentem Szwajcarii, Ignazio Cassis. W rozmowach udział wzięli także reprezentanci Ambasady Szwajcarii w Polsce, The Swiss Humanitarian Aid, Urzędu Marszałkowskiego oraz organizacji pozarządowych skupionych wokół pomocy społeczności ukraińskiej. Wśród gości znalazł się także Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk oraz Wojewoda Lubelski Lech Sprawka. Głównym tematem rozmów była kwestia zakresu wsparcia humanitarnego dla terenów objętych konfliktem wojennym. Dotychczasowa pomoc płynąca ze Szwajcarii opiewa na kwotę ponad 5 milionów franków szwajcarskich. Konwoje (13 ciężarówek) wyposażone były w leki, urządzenia medyczne, wyposażenie sal operacyjnych, środki ochrony osobistej takie jak rękawiczki czy stroje dla chirurgów.
Dziś padły także ważne dla naszych przyjaciół zza wschodniej granicy deklaracje. To dopiero początek pomocy. Parlament szwajcarski zaakceptował dofinansowanie na poziomie 18 milionów franków.

2022

20 Marca

Dzięki środkom pieniężnym zebranym w ramach naszej inicjatywy zakupiliśmy 186 sztuk noszy płachtowych, a także odzież i bieliznę termoaktywną. Nosze płachtowe są niezbędnym elementem w ratownictwie medycznym. Dzięki temu, że są lekkie – nie zawierają metalowych elementów – mogą zmieścić się w każdym plecaku ratownika medycznego. Z nimi może on dotrzeć w najbardziej niedostępne miejsca takie jak gruzowiska czy otoczenie, w którym spadły bomby.

2022

19 Marca

W ubiegłym tygodniu odwiedzili nas lekarze z organizacji MedGlobal. Jest to organizacja non profit Ich działania koncentrują się wokół dotkniętych kryzysem społeczności: szkolą personel medyczny oraz wolontariuszy, zapewniają dostęp do sprzętu medycznego, leków, a także aktywnie działają w niesieniu pomocy lekarskiej na terenach objętych tragedią humanitarną.
Wraz z wolontariuszami inicjatywy Razem z Ukrainą, pracownikami Modern Expo, rozmawialiśmy o zakresie niezbędnej pomocy medycznej w Ukrainie szukając dróg podjęcia skutecznej współpracy.

2022

18 Marca

Dzięki wsparciu mieszkańców niemieckiego miasta Münster dostarczyliśmy na tereny objęte wojną żywność długoterminową. Artykuły spożywcze takie jak konserwy, sucharki, ciastka, woda, soki, zupy czy dania instant w kilku tirach dojechały już do najbardziej potrzebujących.

2022

17 Marca

Jednym z krytycznych artykułów medycznych podczas trwających ataków wojskowych są opaski uciskowe. Te specjalistyczne, z dodatkowymi dociskami potrafią zatamować krwotok w ciągu kilkunastu sekund. Niewiele mniej potrzeba by samodzielnie, nawet przy użyciu jednej ręki założyć taką opaskę na zranioną kończynę. Dzięki funduszom zebranym przez pracowników @Modern Expo udało się zakupić opaski taktyczne dla żołnierzy walczących na froncie. Większy zakup tych środków medycznych udało się zrealizować z pieniędzy zebranych w naszej zbiórce w ramach inicjatywy „Razem z Ukrainą”. Opaski już dotarły na Ukrainę.

2022

16 Marca

Koordynacja działań pomocowych oraz optymalizacja logistyki
wsparcia dla społeczeństwa ukraińskiego były tematem
wczorajszego spotkania, którego głównym gościem był
Andreas Stadler ambasador z Ambasada Austrii /
Österreichische Botschaft Warschau.
Inicjatorem wydarzenia był konsul honorowy Republiki
Austriackiej, Piotr Majchrzak. W spotkaniu udział wzięli także
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, koordynator
współpracy międzynarodowej Krzysztof Stanowski,
konsulowie honorowi innych państw, a także Bogdan Łukasik,
Prezes Zarządu Modern-Expo i jednocześnie inicjator akcji
Razem z Ukrainą.

2022

11 Marca

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom miasta Berlin za aktywne
włączenie się w niesienie pomocy tym, którzy pozostają na terenach
objętych wojną. Z Niemiec dotarły do nas śpiwory, artykuły medyczne,
żywność dla dzieci i niemowląt, odzież, woda, soki oraz zabawki dla
najmłodszych. Mimo mroźnej aury udało nam się przygotować pełny
tir pomocy rzeczowej. Kolejne cztery ciężarówki wyjechały ze
wsparciem od The Swiss Humanitarian Aid Unit.

2022

10 Marca

Kolejne samochody z pomocą humanitarną od The Swiss Humanitarian
Aid Unit dotarły na Ukrainę. Artykuły medyczne oraz wyposażenie
szpitali trafiło do najbardziej potrzebujących. Otrzymane od
szwajcarskiej organizacji wsparcie opiewa na kwotę czterech milionów
trzystu tysięcy franków szwajcarskich, co stanowi równowartość
ponad dwudziestu milionów złotych.

2022

9 Marca

Dziś wysłaliśmy kolejną partię pomocy humanitarnej na Ukrainę.
Dzięki życzliwości firmy Lyofood zaopatrzyliśmy transport w żywność
liofilizowaną oraz palniki gazowe. Lekarze z lubelskiej kliniki
OptimaMed oraz właściciele Apteki Eskulap wsparli nas finansowo,
dzięki czemu na tereny objęte działaniami wojennymi wyjechały leki
oraz artykuły medyczne. Fundacja Kotwica przekazała leki, środki
medyczne, spożywcze i higieniczne. Serdecznie dziękujemy wszystkim
darczyńcom!

2022

8 Marca

W dniu 8 marca 2022 lubelską siedzibę Swiss Humaniarian Aid (SHA) odwiedził ambasador Szwajcarii, Jurg Burri. To organizacja wyspecjalizowana w niesieniu pomocy krajom, które są dotknięte kryzysem bądź konfliktem zbrojnym. SHA nawiązała współpracę z Modern Expo, partnera programu Razem z Ukrainą. W ramach tej współpracy w siedzibie firmy został zorganizowany węzeł przeładunkowy najbardziej potrzebnych artykułów dla walczącej Ukrainy. Z tego miejsca wyruszają codziennie transporty z najbardziej potrzebnymi artykułami.  Dotychczas ze Szwajcarii do Lublina dotarło już 10 ciężarówek wypełnionych głównie materiałami medycznymi.

2022

4 Marca

W ostatni piątek z Lublina wyjechał transport pięciu palet środków medycznych, higienicznych i
spożywczych. Stało się to dzięki życzliwości firmy SKF, która wsparła naszą akcję. To już kolejna
wysyłka towarów w ramach inicjatywy Razem z Ukrainą. Nie ustajemy w wysiłkach, aby pomagać
naszym Przyjaciołom zza wschodniej granicy. Jeśli chcesz nas wesprzeć, dołącz do zbiórki!

2022

Luty

Tuż po informacji o wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, pracownicy firmy Modern Expo, partnera programu Razem z Ukrainą, zorganizowali zbiórkę darów i funduszy na najpilniejszą pomoc rzeczową. Angażując rodziny, przyjaciół i samych pracowników zebrano ponad 8000 zł, za które zakupiono czajniki, termosy, kubki termiczne, śpiwory, a także żywność i artykuły higieniczne, które zostały przekazane osobom potrzebującym. Zapewniono schronienie kilkunastu rodzinom uciekających z obszarów objętych konfliktem. Szczególną troską zostały objęte dzieci, którym zapewniono dostęp do pieluch, mleka, kaszek, a także soków owocowych.
Leki oraz artykuły medyczne zapewnił partner wspierający programu firma Medisept sp. z o.o., dzięki któremu już od pierwszych godzin po przekroczeniu granicy rodziny miały zapewnione wsparcie zdrowotne.

Rozmiar udzielonej pomocy w pierwszych dniach od wybuchu konfliktu:

 • Zatowarowano magazyn niezbędnymi środkami dla 800 osób
 • Wysłano 4 samochody dostawcze oraz 3 samochody osobowe z niezbędną pomocą do Dołchobyczowa oraz Hrubieszowa

Dziękujemy Partnerom programu za zaangażowanie!

2017

Lipiec

W ramach konkursu na wymianę młodzieży polsko-ukraińskiej z Narodowego Centrum Kultury zaprosiliśmy na Lubelszczyznę młodzież z Ukrainy. Wsparcia udzielił Urząd Miasta Lublin na czele z Prezydentem Krzysztofem Żukiem. Obóz dla 39 uczestników odbył się w dniach 23-31 lipca 2017 roku w Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym. Do Motycza Leśnego przyjechała grupa młodzieży – 19 osób – z Wołnowachy oraz Łucka (Ukraina) oraz młodzież gimnazjalna z Lublina – 17 osób.

2017

Lipiec

W ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2017” zorganizowaliśmy wymianę młodzieży polsko-ukraińskiej. Młodzież z Ukrainy odwiedziła Lublin by szukać podobieństw i różnic korzeni narodowych po obu stronach granicy. Wizyta stała się okazją do bliższego poznania Miasta Inspiracji. Młodzież zagłębiała się w historię oraz wyrastającą z niej współczesność. Jednym z ważniejszych punktów projektu była improwizacja przygotowana przez Teatr Razem. Doświadczyliśmy bogactwa kultury dzięki przedstawieniu tradycji zaślubin opartej na prawdziwych obrządkach z dawnych czasów.

2016

Listopad

Program „Razem z Ukrainą” na zaproszenie organizatorów współtworzył w Brukseli „Dni Partnerstwa Wschodniego”. Podczas tego wydarzenia odbyło się szereg inicjatyw o charakterze politycznym, społecznym i artystycznym, w tym debata na temat współpracy w ramach programu „Razem z Ukrainą” – dobre praktyki we współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej. Dlaczego warto działać wspólnie i jak skutecznie wspierać rozwój naszych sąsiadów na Wschodzie? Debacie towarzyszyła wystawa fotografii prezentująca projekty zrealizowane w ramach lubelskiej inicjatywy pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz przykłady zrealizowanych działań pomocowych dla osób wewnętrznie przesiedlonych do obwodu wołyńskiego, lwowskiego oraz dniepropietrowskiego i charkowskiego

2016

Październik

Program „Razem z Ukrainą” był współorganizatorem paneli dyskusyjnych „Pomoc humanitarna na rzecz Ukrainy” oraz „Wsparcie rozwojowe” (razem z Europejskim Domem Spotkań – Fundacją Nowy Staw) podczas V Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej. Debaty kongresowe poświęcone były zagadnieniom decentralizacji władzy i kultury, nauki i edukacji, turystyki, dziedzictwa kulturowego, pamięci i modeli pojednania, bezpieczeństwa Europy Wschodniej, relacji biznesowych, społeczeństwa obywatelskiego, pomocy humanitarnej. Kongres był zorganizowany w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnich.

2016

Kwiecień

W ramach „Dnia Ukraińskiego” na KUL, w dniu 4 kwietnia 2016 roku, Koło Naukowe studentów Filologii słowiańskiej zorganizowało zbiórkę darów na rzecz dzieci z rodzin wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie. Zebrane środki pieniężne w wysokości 535,22 zł i 1 hrywna oraz drobiazgi szkolne w postaci kredek, długopisów trafiły do dzieci ze wschodnich terenów Ukrainy za pośrednictem programu „Razem z Ukrainą”.

2016

Kwiecień

Projekt „Szkoła Przyjaźni” – skierowany do uczniów klas szkół gimnazjalnych z Lublina i wybranych miast Ukrainy. Celem projektu było umożliwienie kontaktów i wymiany wiedzy na temat sąsiadujących krajów, rozwój w młodych ludziach poczucia jedności w Europie.

2016

Czerwiec – Noc Kultury

Współpraca kulturalna – „Europejska Dnipropetrowszczyzna” – występy zespołów ludowych z Dnipropetrowska oraz warsztaty sztuki malarstwa dekoracyjnego z Petrykiwki (ludowa sztuka zdobnictwa dekoracyjnymi malowidłami o motywach kwiatowych i zwierzęcych), która została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

2016

Grudzień / Styczeń

Projekt „Paczka z sercem” – zbiórka darów świątecznych, szczególnie odpowiadających na potrzeby dzieci z rodzin ubogich. Była to pomoc dedykowana na podstawie diagnozy rzeczywistych potrzeb dzieci i ich rodzin. W ramach pomocy przekazaliśmy nie tylko odzież, artykuły szkolne i zabawki, ale także drzwi, okna i materiały budowlane i wykończeniowe.

2016

Luty

Zbiorka darów od prywatnych darczyńców:

 • firma Medi-Sept Sp. z o. o. -preparaty do dezynfekcji, profesjonalne środki czystości, materiały do sterylizacji;
 • firma Pol-Mak – wyroby makaroniarskie;
 • firma Tytan – środki czystości, artykuły chemiczne dla gospodarstw domowych;
 • firma Janex – kasze.

2015

Grudzień

Projekt „Razem z Ukrainą. Pomoc humanitarna” w zakresie przygotowania osób wewnętrznie przesiedlonych do zimy” – całkowita wartość projektu 483 170 PLN – termin realizacji grudzień 2015.

 • 300 rodzin wewnętrznie przesiedlonych do obwodu dniepropietrowskiego otrzymało pomoc w postaci paczek żywnościowych, środków higienicznych
  i chemicznych;
 • 300 rodzin wewnętrznie przesiedlonych do obwodu dniepropietrowskiego otrzymało pomoc w postaci artykułów dziecięcych (żywność, chemia);
 • 300 rodzin wewnętrznie przesiedlonych do obwodu dniepropietrowskiego otrzymało pomoc w postaci odzieży zimowej, pościeli i kocy;
 • 70 mieszkań tymczasowego zamieszkania osób wewnętrznie przesiedlonych do obwodu dniepropietrowskiego zostało wyposażonych w opał na zimę (węgiel i drewno);
 • 70 mieszkań tymczasowego zamieszkania osób wewnętrznie przesiedlonych do obwodu dniepropietrowskiego zostało wyposażonych w sprzęt AGD
  i grzejniki;
 • 4 centra udzielania pomocy humanitarnej w obwodzie dniepropietrowskim zostały wyposażone w niezbędne rzeczy.

2015

Czerwiec – Grudzień

Projekt „Razem z Ukrainą. Pomoc humanitarna” – całkowita wartość projektu 821 670, 00 zł – od 15 czerwca 2015 do 31 grudnia 2015:

 • 400 rodzin otrzymało pomoc humanitarną,
 • 10 punktów medycznych zostało doposażonych;
 • 400 apteczek indywidualnych;
 • 10 ośrodków/centrów dla tymczasowego mieszkania osób przesiedlonych,
 • 50 rodzin otrzymało podstawowe wyposażenie mieszkań,
 • 50 dzieci wzięło udział w letnich obozach rehabilitacyjnych,
 • 50 osób otrzymało pomoc psychologiczną,
 • 150 osób skorzystało z konsultacji na temat poszukiwania pracy i doradztwa zawodowego.

2015

Wrzesień

Drugi turnus obozu dla dzieci z rodzin przesiedlonych ze wschodu Ukrainy w Dom Nasutów w ramach programu „Razem Z Ukrainą. Pomoc humanitarna”.

2015

Sierpień

Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza oraz Nowy Staw Foundation, współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP zorganizowały wypoczynek dla dzieci z rodzin przesiedlonych ze wschodu Ukrainy. Obóz zorganizowany był w Domu Nasutów i wzięly w nim udział dzieci w wieku od 10 do 16 lat. W programie obozu znalazły się interesujące zajęcia, warsztaty, zwiedzanie Lublina oraz Zamościa.

2015

30 Czerwca

w Muzeum Lubelskim uroczyste podpisanie Lubelskiej Deklaracji Solidarności z Ukrainą oraz inauguracja programu „Razem z Ukrainą”, do
którego dołączyła także Fundacja Niepodległości.

Sygnatariusze Lubelskiej Deklaracji Solidarności z Ukrainą

2015

Maj – Czerwiec

Pomoc zebrana przez Centralny Związek Ukraińców w Niemczech w ramach programu „Razem z Ukrainą” – 3 tiry darów:

 • sprzęt medyczny, leki i środki opatrunkowe dla szpitali i punktów medycznych w Kijowe i Charkowie,
 • sprzęt domowego użytku, środki higieny osobistej, ubrania oraz produkty spożywcze dla osób wewnętrznie przesiedlonych,
 • meble i sprzęty szkolne do szkoły w Bujanowie, gdzie uczą się dzieci wewnętrznie przesiedlone (obw. wołyński).

2015

Kwiecień – Czerwiec

Zbiórka rzeczowa pomocy humanitarnej dla osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie (do obwodu Lwowskiego): 

• 4 tony darów: artykuły żywnościowe (44%), środki higieny i chemia gospodarcza (15%), dziecięca higiena i żywność (23%), odzież i obuwie (18%), dla osób ze wschodu przesiedlonych do Lwowa.